wtorek, 13 grudnia 2016

Macierewicz w akcji

Minister Macierewicz uroczyście ogłosił, że generałom Kiszczakowi i Jaruzelskiemu zostaną odebrane stopnie generalskie. Pomijając zasadność takiej decyzje na gruncie poczucia sprawiedliwości i moralności, warto zastanowić się, czy na gruncie prawa istnieje w ogóle możliwość realizacji zamierzeń ministra Macierewicza.
Ustawa o powszechnym obowiązku obrony w art. 78 stanowi, że żołnierz traci stopień w razie: zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, odmowy złożenia przysięgi wojskowej i w przypadku uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych albo degradacji. Ten ostatni przypadek nawiązuje do regulacji zawartej w kodeksie karnym. Warto na wstępie zauważyć, że w stosunku do żołnierzy można stosować na zasadach ogólnych wszystkie środki wymienione w art. 39 KK, z zastrzeżeniem jednego wyjątku – nie można wymierzyć środka karnego w postaci świadczenia pieniężnego, a dodatkowo te środki karne, które zostały wskazane w art. 324 KK. Są to: wydalenie z zawodowej służby wojskowej i degradacja. Podstawą materialną orzekania tych środków (wydalenie, degradacja) są odpowiednio przepisy art. 326 par. 2 i art. 327 par. 2. W przypadku tego drugiego środka, który jest przedmiotem naszego zainteresowania - sąd może orzec degradację w razie skazania za przestępstwo umyślne, jeżeli rodzaj czynu, sposób i okoliczności jego popełnienia pozwalają przyjąć, że sprawca utracił właściwości wymagane do posiadania stopnia wojskowego, a zwłaszcza w wypadku działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ( art. 327 par.2).
            Na tym etapie trzeba zauważyć, że podstawową przesłanką wymierzenia środka karnego w postaci degradacji jest skazanie żołnierza za przestępstwo umyślne. A jak wiemy Jaruzelski sądzony i skazany już być nie może (art. 17 par. 1 pkt 5 kpk – nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza się gdy oskarżony zmarł).  W przypadku Kiszczaka sprawa ma się podobnie, ale występują też różnice. On co prawda został skazany, ale sąd nie wymierzył mu żadnego środka karnego. Nowe postępowanie w stosunku do Kiszczaka w tej sprawie prowadzone być nie może, ponieważ możliwość wszczęcia postępowania blokuje art. 17 kpk (śmierć). Jednakże nawet jeśli gen. Kiszczak by żył, postępowanie w sprawie w jakiej został już skazany (wprowadzenie stanu wojennego) nie mogłoby zostać wszczęte ponownie ze względu na powagę rzeczy osądzonej. Nie podlega też dyskusji, że nie ma możliwości wymierzenia pośmiertnie kary dyscyplinarnej. Co więcej, ustawa o dyscyplinie wojskowej nie przewiduje w ogóle degradacji jako kary dyscyplinarnej.
            Oprócz problemów poruszonych powyżej, sprawę Jaruzlskiego i Kiszczka komplikuje też problematyka intertemporalna (którą ustawę należy zastosować – obowiązująca w czasie popełnienia czynu, czy obowiązująca w momencie wyrokowania).
            Podsumowując – Macierewicz bredzi mimo tego, że zdaje sobie sprawę, że nie ma możliwości degradacji Kiszczaka i Jaruzelskiego. Degradacja na podstawie nowego prawa ? Prawdopodobnie przepisy tworzące taką możliwość byłyby sprzeczne z ustawą zasadniczą.  
             


 Przepisy:

Powszechny obowiązek obrony
Art. 78. 1. Żołnierz traci stopień wojskowy w razie:
1)   zrzeczenia się obywatelstwa polskiego;
2)   uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych albo degradacji;
3)   odmowy złożenia przysięgi wojskowej.
2. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 żołnierz zachowuje stopień wojskowy szeregowego (marynarza).

Kodeks karny
Art. 324. § 1. Środkami karnymi stosowanymi wobec żołnierzy są także:
1)   (uchylony);
2)   wydalenie z zawodowej służby wojskowej;
3)   degradacja.
§ 2. Wobec żołnierzy służby zasadniczej nie orzeka się środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 7.

Kodeks karny 
Art. 327. § 1. Degradacja obejmuje utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego.
§ 2. Sąd może orzec degradację w razie skazania za przestępstwo umyślne, jeżeli rodzaj czynu, sposób i okoliczności jego popełnienia pozwalają przyjąć, że sprawca utracił właściwości wymagane do posiadania stopnia wojskowego, a zwłaszcza w wypadku działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Kodeks karny
Art. 328. Sąd może orzec degradację tylko wobec osoby, która w chwili popełnienia czynu zabronionego była żołnierzem, chociażby przestała nim być w chwili orzekania.

Kodeks postępowania karnego
Art. 17. § 1. Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy:
1) czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia,
2) czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa,
3) społeczna szkodliwość czynu jest znikoma,
4) ustawa stanowi, że sprawca nie podlega karze,
5) oskarżony zmarł,
6) nastąpiło przedawnienie karalności,
7) postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone albo wcześniej wszczęte toczy się,
8) sprawca nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych,
9) brak skargi uprawnionego oskarżyciela,
10) brak wymaganego zezwolenia na ściganie lub wniosku o ściganie pochodzącego od osoby uprawnionej, chyba że ustawa stanowi inaczej,
11) zachodzi inna okoliczność wyłączająca ściganie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz